Sahibkarların "yaşıl layihə"ləri güzəştli kredit mexanizmi ilə dəstəklənir 02.08.2024 /
Dayanıqlı istehlak və istehsala nail olunmasında, eləcə də resurs və enerji səmərəliliyinin artırılmasında “yaşıl biznes”lərin əhəmiyyətli rolu var. Bu səbəbdən sahibkarların “yaşıl layihə”lərinin maliyyələşdirilməsi prioritetlərdən biridir. Belə layihələr Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən güzəştli kreditlərlə təmin edilir. Maliyyələşdirilmiş layihələr Davamlı İnkişaf Məqsədlərindən 12-ci Məqsədə xidmət edərək istehsal və istehlakın səmərəli modellərinə keçidi təmin edir. İndiyədək Fondun güzəştli kreditlərindən yararlanmış layihələr təkrar emal, alternativ enerji mənbələrinə keçid, elektromobillər üçün elektrik doldurma məntəqələrinin yaradılması kimi istiqamətləri əhatə edir. Beləliklə, istilik effekti yaradan qaz emissiyasının beynəlxalq normalara uyğun səviyyədə saxlanılması, enerji səmərəliliyini artırılması və resursların effektiv istifadəsi istiqamətində səylər dəstəklənir.
Belə layihələrdən biri SİF tərəfindən 2 milyon manat güzəştli kreditlə təmin edilmiş “Hacıqabul Quşçuluq Şirkəti” MMC-nin quşçuluğun inkişafı layihəsidir. Belə ki, güzəştli kreditlə təmin edilmiş quşçuluq təsərrüfatına yerləşdirilən günəş panelləri ay ərzində 510 meqavat enerjiyə qənaət edir. Bu qənaət müəssisənin aylıq enerji tələbatının 45%-dək hissəsinin günəş enerjisi ilə qarşılanması hesabına baş verir.
Beləliklə, regionda fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyekti enerji səmərəliliyini artırmaq, xərclərini azaltmaq və resursların effektiv istifadəsinə nail olmaqla dayanıqlı inkişaf hədəflərinin yerinə yetirilməsinə dəstək olur.

"Green businesses" have an important role in attaining sustainable consumption and production, as well as in increase of resource and energy efficiency. For this reason, financing entrepeneur’s “green projects”  is one of the priorities. Such projects are provided with soft loans of the Entrepreneurship Development Fund. The funded projects serve the 12th Sustainable Development Goal of the United Nations and ensure the transition to efficient models of production and consumption. So far, the projects that have benefited from the Fund's soft loans cover such areas like recycling, switching to alternative energy, and creation of charging stations for electric cars. Thus, efforts in the direction of maintaining the gas emission that creates a heating effect at a level consistent with international standards, increasing energy efficiency and effective use of resources are well-supported.
One of such projects is a project regarding poultry development by "Hajigabul Poultry Company" LLC, which EDF has provided with a soft loan amounting 2 million AZN. Hence, the solar panels placed on the poultry farm provided with a soft loan save 510 megawatts of energy per month. This saving occurs due to meeting up to 45% of the monthly energy demand of the company with solar energy.
As a consequence, the business entity operating in  the region supports the fulfillment of sustainable development goals by increasing energy efficiency, reducing costs and achieving optimal use of resources.