Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun 2023-cü il üzrə maliyyə hesabatı açıqlanıb 30.04.2024 / Mühüm hadisələr
Fond tərəfindən son dövrlərdə daha çox kiçik və ortahəcmli kreditlər verilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun 2023-cü il üzrə maliyyə hesabatı açıqlanıb. Hesabata əsasən, 2023-cü ildə Fondun əməliyyat gəlirləri 2022-ci il ilə müqayisədə 53% artaraq 20,779 min manat olub. Əməliyyat xərcləri çıxılmaqla, Fondun vergidən əvvəl mənfəəti 15,108 min manat təşkil edib. Mənfəət vergisi xərci 2023-cü ildə 2,605 min manat təşkil edib. Fond, 2023-cü ili 12,503 min manat mənfəətlə başa vurub. 31 dekabr 2023-cü il tarixinə Fondun cəmi aktivləri 6% artaraq 1,011,496 min manat, öhdəlikləri 837 min manat və kapitalı 1,010,659 min manat təşkil edib.
Sahibkarların maliyyə əlçatanlığının artırılması məqsədilə Fond tərəfindən son dövrlərdə daha çox kiçik və ortahəcmli kreditlər verilib. Beləliklə, kiçikhəcmli kreditlərin ümumi balans dəyəri 25% artaraq 130,447 min manat, ortahəcmli kreditlər isə 24% artaraq 169,936 min manat olub. Əlavə olaraq, hesabat dövrü ərzində Fondun sənaye sektoru üzrə kredit qoyuluşlarının artması nəticəsində kredit portfelinin diversifikasiyası təmin olunub. Belə ki, kredit portfelinin həmin sektor üzrə ümumi balans dəyəri 10% artaraq 307,536 min manata çatıb. Sənaye sektoru üzrə kredit portfelinin ümumi kredit portfelində xüsusi çəkisi 33%-ə yüksəlib.
Qeyd edək ki, Fondun illik maliyyə hesabatlarının beynəlxalq mühasibat uçotu standartlarına uyğunluğu müstəqil auditor şirkətləri tərəfindən hər il yoxlanılır. 2023-cü ilin maliyyə hesabatları “Baker Tilly Azərbaycan” audit şirkəti tərəfindən audit olunub və hesabatlara müsbət auditor rəyi verilib. Audit rəyinə əsasən, maliyyə hesabatları Fondun 31 dekabr 2023-cü il tarixinə olan maliyyə vəziyyətini, habelə göstərilən tarixdə başa çatmış il üzrə maliyyə nəticələrini və pul vəsaitlərinin hərəkətini Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (MHBS) uyğun olaraq bütün əhəmiyyətli aspektlərdə ədalətli şəkildə əks etdirir.

The financial report of the Entrepreneurship Development Fund for 2023 has been announced 30.04.2024 / Important events
More small and medium-sized loans have been granted by the fund in recent times.
The financial report of the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy for 2023 has been announced. According to the report, in 2023, the operating income of the Fund increased by 53% compared to 2022 and amounted to 20,779 thousand manats. Excluding operating costs, the Fund's pre-tax profit amounted to 15,108 thousand manats. The income tax expense in 2023 was 2,605 thousand manats. The fund ended 2023 with a profit of 12,503 thousand manats. As of December 31, 2023, the total assets of the Fund increased by 6% to 1,011,496 thousand manats, liabilities to 837 thousand manats, and capital to 1,010,659 thousand manats.
In order to increase the financial availability of entrepreneurs, more small and medium-sized loans have been granted by the Fund in recent times. Thus, the total balance value of small loans increased by 25% to 130,447 thousand manats, and medium-sized loans increased by 24% to 169,936 thousand manats. In addition, the diversification of the loan portfolio was ensured as a result of the increase of loans made by the Fund in the industrial sector during the reporting period. Thus, the total balance value of the loan portfolio for that sector increased by 10% and reached 307,536 thousand manats. The specific weight of the industrial sector loan portfolio in the total loan portfolio has increased to 33%.
It should be noted that the compliance of the Fund's annual financial statements with international accounting standards is checked annually by independent auditing companies. The financial statements of 2023 were audited by the audit company "Baker Tilly Azerbaijan" and a positive auditor's opinion was given to the reports. According to the audit opinion, the financial statements fairly reflect in all material respects the financial position of the Fund as of December 31, 2023, as well as the financial results and cash flows for the year ended on that date in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).